Pages

27 Şubat 2011 Pazar

Tarih Tutunamayanlar'ın Hayat Hikayeleri ile Doludur


Kaşgarlı Mahmut'un Dünya Haritası


Kişisel gelişim kitaplarında falan da görürsünüz. "Bir şeyi yeterince istersen olur".

Fakat bana kalırsa, "Tarih, Tutunamayanlar'ın hayat hikayeleri ile doludur". Bize hep başarmışların hayat hikayeleri anlatılır ki, hayatın akışı içerisinde eriyebilelim; kaybolalım böylelikle. İşte bu motivasyon amaçlı girişimler, koskoca bir dünya halkının afyonudur.

Bu konuyu açıklamak için, Nassim Nicholas Taleb'in, "Siyah Kuğu" kitabından yola çıkalım. Kitapta, New York'daki lüks restoranlar ve bunların kazancı dile getirilmiştir. Der ki Taleb; ne kadar övülse de bu şaşaalı restoranlar aslında, sayısız başarısız restoran denemesinin son halleridir. Herkes bu restoranlara bakıp, ticari bir deha görmeye çalışır. Fakat çoğunlukla bu rastsal bir başarıdır.

Fakat yine de en güzel örnek, Abraham Lincoln biyografisidir. Bilirsiniz ya da duymuşsunuzdur; bu merhum Abd Başkanı'nın hayat hikayesini. Atlattığı zorluklar anlatılıp; başarıya ulaşan yolda nasıl da ilerlediğini, insanları yüreklendirmek için örneklendirirler. Ama tarih, Abraham Lincoln'lerin değil, Tutunamayanlar'ın, hayat hikayeleri ile doludur. Ama bu yazıyı okuyanlar, uğraşıp didinmekle her zaman kazanımların elde edileceğini sanır. Bilmez ki uğursuz tarih, kazanamayanları, yani Oğuz'cuğum Atay'da olduğu gibi, Tutunamayanların hayat hikayelerini asla anlatmaz. Onları pas geçer. Halbuki Tutunamayanlar'ı, başarıyı yakalayanlara oranlarsanız, bardağın boş tarafının ne kadar da büyük olduğunu görürsünüz.

Evet, insan hayatı budur. Avuntularla, gerçekleşmeyecek hayallerle, kendini uyuşturup ölüme koşmakla geçer. Abraham Lincoln gibilerin hayat hikayesini anlatmak, insanoğluna yapılabilecek en büyük yanlıştır. Karma felsefesi çoğunlukla yalandır. Geneli görmeye çalışmayan insanlara, atılmış bir başka kazıktır.

Şimdi soruyorum size, emeklilik yaşı hesaplamakla geçecek, ufak oyunlarımızla son bulacak değersiz hayatlarımızda, uğraşıp didinmelerimiz, kaçımızı bir Abraham Lincoln yapacak. Bunu ifade etmek inanın çok zor ama bizler, insanlar, duyduğumuz lüzumsuz hayranlıklarımız, zavallı düşün dünyamızla öteki tarafa göçeceğiz.

Namlı bir bilim adamı, aklı başında bir siyaset adamı, iyi bir müzisyen, başarılı bir oyuncu, zeki bir doktor, atılgan gibi bir avukat olamayacağız çoğumuz.

Tekrar ediyorum;

"Tarih, tutunamayanların hikayeleri ile doludur".
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder